Kontakt pre veľkoobchodnú spoluprácu: +420 606 618 281
Slovenské firmy (platitelia) nakupujú bez DPH.

Elektrocentrály

Najpredávanejšie

41391 trifazova benzinova elektrocentrala bison bs6500h 9 5kw 13hp
€623,23 –18 %
Pôvodne: €623,23  (–18 %)
€510,22
(€421,67 bez DPH)
Erdmann ER 9500 Generator
 
€196,15
(€162,11 bez DPH)
7eb90003 ce74 4ecc 80e0 a918e299da40
 
€235,06
(€194,26 bez DPH)
3 položiek celkom
41391 trifazova benzinova elektrocentrala bison bs6500h 9 5kw 13hp
€623,23 –18 %
€421,67 bez DPH
€510,22 / ks
Kód: KO255995
Erdmann ER 9500 Generator
€162,11 bez DPH
€196,15 / ks
Kód: KO41389
7eb90003 ce74 4ecc 80e0 a918e299da40
€194,26 bez DPH
€235,06 / ks
Kód: KO255994

Elektrocentrály sú špeciálne zariadenia, ktoré slúžia na výrobu elektrickej energie. Sú ideálne na použitie v miestach, kde nie je prístup k elektrickej sieti, alebo na použitie v prípade výpadku el. prúdu. V našej širokej ponuke nájdete elektrocentrály o rôznych veľkostiach a výkonnostiach, takže si môžete vybrať tú pravú pre vaše potreby. Navyše sú naše elektrocentrály cenovo dostupné a ľahko použiteľné. Využite našu širokú škálu elektrocentrál a zaistite si spoľahlivý zdroj elektrickej energie pre vaše potreby.

Výkon

Jedným z najdôležitejším kritériom výberu je výkon elektrocentrály. Ten musí byť dosť veľký na to, aby dokázal napájať všetko, čo treba. Elektrocentrály môžu mať výkon v rozmedzí od 2 500 – 7 000 W. Požadovaný výkon sa počíta tak, že sčítate príkon všetkých spotrebičov, ktoré by mala elektrocentrála napájať.

K tomuto výpočtu vám pomôže vzorček 1 kVA = cca 0,8 kW.

Výkon elektrocentrály by mal byť aspoň o 1/3 – 1/2 vyšší ako je výsledná hodnota, ktorú si spočítate. Pokiaľ centrála túto rezervu nemá, môže sa stať, že bude preťažená. To má negatívny vplyv na jej správny chod. V prípade preťaženia bude zhasínať, môže vypadávať istenie av najhoršom prípade dôjde k zničeniu celého zariadenia.

Rozdelenie podľa spotrebiče

Spotrebiče odporového typu

Medzi také spotrebiče patrí väčšina zariadení, ktoré sú bežné v každej domácnosti – varná kanvica, varná doska, kúrenie, kávovar alebo obyčajná žiarovka. Spotrebiče odporového typu nie sú náročné na výkon elektrocentrály a ich štítkový výkon zodpovedá skutočnej spotrebe po celú dobu prevádzky. Ako príklad je možné uviesť napájanie spotrebiča o štítkovom príkone 2 kW. Tu si vystačíte s jednofázovou elektrocentrálou s prevádzkovým výkonom 2 kVA. Aj v tomto prípade sa však všeobecne odporúča pripočítať aspoň 10 % ako výkonovú rezervu.

Spotrebiče indukčného typu

Tu sa jedná o spotrebiče, ktoré sú poháňané elektromotorom. Patria sem napríklad rôzne náradie ako vŕtacie kladivá, kotúčové píly, kompresory, vodné čerpadlá a iné. Tieto prístroje potrebujú pri rozbehu oveľa vyšší prúd, než je ich menovitý príkon. Je to spôsobené stratami vo vinutí motora. Vhodná elektrocentrála by tak mala mať 2x – 3x vyšší výkon, než je príkon spotrebiča. Táto rezerva je potrebná najmä pre spotrebiče s tzv. mäkkým štartom a patrí sem väčšina súčasného elektronáradia.

Ďalšiu skupinu tvoria spotrebiče s tzv. tvrdým štartom. Sú to hlavne kompresory, čerpadlá, chladničky a ďalšie. Spotrebiče s tvrdým štartom potrebujú na naštartovanie motora oveľa viac prúdu, než je ich štítkový príkon. Spotreba je v tomto prípade štvor alebo päťnásobná a niekedy dokonca ešte vyššia.

Spotrebiče kapacitného typu

Patrí k najnáročnejšej, čo sa výkonu týka. Ide najmä o žiarivky, fotoblesky alebo výbojky. V prípade týchto spotrebičov je potrebná elektrocentrála, ktorej prevádzkový výkon je asi 1,5x vyšší, než je štítkový príkon spotrebičov.

Jednofázová alebo trojfázová

 

Jednofázové a trojfázové elektrocentrály vám poskytnú stabilné napätie na stavbách, montážach aj v teréne. Sú vhodné aj na rekreačné účely, svoje využitie tak majú na chatách, záhradách a pod. Vďaka systému regulácie napätia sú vhodné na poháňanie elektrického náradia a elektromotorov, vykurovacích a osvetľovacích telies alebo zváracích agregátov.

Jednofázová elektrocentrála, je pre bežné používanie výhodnejšia, pretože je schopná na jednej fáze podávať oveľa vyšší výkon ako elektrocentrála trojfázová. Jednofázová je aj väčšina bežných spotrebičov. Túto skutočnosť spoznáte podľa toho, že je prívodný kábel opatrený dvoma kolíkmi do zásuvky (230 V prívod, 0 V odvod) a má tiež zdierku na uzemnenie. S jednofázovou elektrocentrálou si tak pri bežnom používaní vystačíte.

Trojfázové elektrocentrály napája spotrebiče s trojfázovým elektromotorom. V tomto prípade je prívodný kábel vybavený 5 kolíkmi, jedná sa o 3 fázy, uzemnenie PE a nulový vodič N. Niektoré staršie spotrebiče môžu disponovať iba 4 kolíkmi, pretože u nich funkciu uzemnenia a nulového vodiča plní jediný kolík (PEN). Týmto typom elektrocentrály môžete napájať aj jednofázové spotrebiče, je ale nutné dávať pozor na jej dostatočný výkon.

Typ konštrukcie

 

Rámové

Ide o lacnejší variant, ktorý je určený na prevádzku väčšiny motorových strojov. Motor rámovej elektrocentrály je usadený do obdĺžnikového rámu. Rámové elektrocentrály môžu na svoju prevádzku používať benzín alebo plyn.

Benzínové modely sú pri chode hlučnejšie a majú väčšiu spotrebu. Sú vhodné najmä na vonkajšie používanie, s ich pomocou rozbehnete záhradnú techniku a náradie a hodia sa aj na stavbu. V krajnom prípade môžu poslúžiť ako záložný zdroj pre rodinný dom alebo chalupu.

Plynové elektrocentrály môžu byť používané aj v dlhej a dokonca nepretržitej prevádzke. Využiť ich môžete v domácnosti, na záhrade, hodí sa aj ale aj na rôzne stavebné a montážne práce.

Invertorové elektrocentrály

Druhým typom sú menšie stroje, ktoré majú nižší výkon a to sú invertorové alebo aj digitálne elektrocentrály. Motor týchto zariadení je umiestnený vo vnútri plášťa a elektrocentrála vzhľadovo pripomína kufrík. Vďaka ich rozmerom ich budete ľahko premiestňovať a poteší vás najmä svojim tichým chodom. Obstarávacia cena je vyššia a svoje využitie majú najmä pre napájanie jemnej elektroniky. Hodí sa tak pre všetky typy počítačov, lekárske prístroje a niektoré elektrické náradie.

Rozdelenie podľa typu paliva

 

Benzínové elektrocentrály

Patrí k najpoužívanejším a pre svoj chod potrebuje benzín, najčastejšie sa jedná o Natural 95. Medzi jej prednosti patrí nízka hmotnosť a malé rozmery. Je však vhodná skôr pre kratšiu a menej náročnú prevádzku. V prípade nutnosti ju môžete využiť ako záložný zdroj v domácnosti. Bežne je využívaná na stavbách alebo v záhrade.

Dieselové elektrocentrály

Dieselové typy sú obľúbené pre svoj vysoký výkon, majú väčšie rozmery a vyššiu hmotnosť, pre svoju prevádzku potrebujú naftu. Vyznačujú sa robustnou konštrukciou a pri kúpe musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou. Sú vhodné aj pre dlhodobú prevádzku. Dieselové elektrocentrály utiahnu aj niekoľko jednofázových a trojfázových spotrebičov naraz. Používať ich môžete aj v prípade celodennej prevádzky či už na stavbách alebo ako záložné zdroje väčších podnikov.

Plynové/LPG elektrocentrály

Výkon plynovej elektrocentrály je obdobný ako pri benzínovom type, výhodou je tu však ekologickejšia prevádzka a tiež nižšie prevádzkové náklady. Aj tento typ môžete používať v domácnosti aj teréne.

Olejové elektrocentrály

Tento typ nie je tak bežný ako predchádzajúce, na rozbeh týchto typov je potrebný špeciálny pohonný olej. Olejová elektrocentrála je využívaná predovšetkým v priemysle, kde slúži ako záložný zdroj energie.

Batériové elektrocentrály

Batériová elektrocentrála je malý prístroj vhodný na cesty, kedy poslúži pri nabíjaní počítačov, telefónov a ďalšej techniky. V chode udrží aj autochladničku. Vyznačuje sa tichým chodom a možnosťou nabíjania cez solárne panely. Nevýhodou je nižší výkon a nutnosť dobíjania akumulátorov.

 

Spotreba

 

Spotreba udáva množstvo paliva na motohodinu a je ovplyvnená množstvom energie, ktoré elektrocentrála dokáže dodať. Stroje s výkonom 0,6–1 kVa majú spotrebu 0,5 litra na motohodinu, v prípade 5–6 kVa to však môže byť aj 2,5 litra benzínu na motohodinu. Spotrebu nájdete vždy uvedenú v popise prístroja alebo vám ju oznámi predajca.

 

Typy regulácie výstupného napätia

 

 • Kapacitná regulácia napätia – je typická pre väčšina elektrocentrál a funguje pomocou kondenzátorov. Tento typ utiahne aj vyššie počiatočné zaťaženie motora a je používaný najmä na zapojenie bežných elektrospotrebičov.
 • AVR regulácia napätia – vhodná pre napájanie citlivých spotrebičov s kolísavým napätím. Hodí sa teda pre počítače, náradie s elektronickou kontrolou vstupného napätia a zváracie invertory. AVR vyrovnáva napätie pomocou tranzistorov. Tieto prístroje sú vybavené automatickou reguláciou s toleranciou približne ± 2 %, vďaka čomu môžete k centrále pripojiť aj citlivú elektroniku.
 • Kompaudná regulácia napätia – vhodná pre spotrebiče, ktoré pri spustení vytvárajú vyššie zaťaženie a sú vybavené asynchrónnymi motormi. Tu patria kompresory, rezačky na dlažbu, cirkulárky na drevo a ďalšie.

 

Ochrana prevádzky

 

Aby vám elektrocentrála dobre slúžila, mala by byť umiestnená na mieste, ktoré má zaistený dostatočný prístup vzduchu, aby dochádzalo k jej pravidelnému chladeniu a saniu motora. V opačnom prípade môže dôjsť k prehriatiu a zničeniu motora.

Pri používaní elektrocentrál je nutné zvoliť aj vyhovujúcu ochranu pred vonkajšími vplyvmi, vďaka čomu ich ochránite nielen pred vniknutím cudzorodých častíc a prachu, ale zvýšite aj ich životnosť.

Rozlišujeme dva základné typy krytia IP:

 • Krytie IP 23 – nižšia ochrana vhodná pre elektrocentrály, ktoré sú využívané v menej znečistených priestoroch. IP 23 chráni pred vniknutím častíc s priemerom nad 12,5 mm a proti vode dopadajúcej pod uhlom 60°.
 • Krytie IP 54 – vyššia ochrana určená pre elektrocentrály, ktoré je možné používať vo vysoko znečistených priestoroch. Krytie IP 24 zaručuje maximálnu ochranu pred prachom aj vodou.

 

Funkcie a doplnky

 

Jednotlivé modely sa od seba líšia aj rôznymi doplnkovými funkciami. K tým patria:

 • Nabíjanie batérie – 12 V výstupom pre nabíjanie batérií, zaisťuje pravidelné a nabíjanie.
 • Displej – jednoduchšie ovládanie, prehľadné informácie o stave centrály.
 • GSM modul – vďaka tejto funkcii sa o stave centrály dozviete prostredníctvom SMS správ.
 • Diaľkové ovládanie – praktická funkcia umožňujúca zapnutie a vypnutie a tiež chod centrály na diaľku.
 • Voltmeter – postará sa, aby nedošlo k prekročeniu napätia elektrocentrály a teda jej poškodeniu.
 • Olejový snímač – automaticky vypne motor v prípade, že je hladina oleja príliš nízko, tým zabráni prípadnému poškodeniu zariadenia.
 • Digitálny merač motohodín – vďaka tejto funkcii si môžete prehľadne plánovať servis prístroja.
 • Podvozok – slúži na ľahšie premiestňovanie.