On-grid meniče
On-grid striedače sú kľúčovou súčasťou príslušného solárneho systému, ktorý je pripojený k miestnej elektrickej sieti (tj "on-grid"). Ich úlohou je previesť jednosmerný (DC) elektrický prúd, ktorý vyrába solárne panely, na striedavý (AC) prúd, ktorý je kompatibilný s elektrickými sieťami.
Pre viac informácií kliknite tu
Najpredávanejšie
Tu je niekoľko dôležitých vlastností on-grid striedačov:
-
Synchronizácia s elektrinou z mriežky : On-grid striedače musia byť schopné synchronizovať fázu a frekvenciu svojho výstupného striedavého prúdu s prúdom z mriežky.
-
Automatické vypnutie pri výpadku siete : Bezpečnostné požiadavky vyžadujú, aby on-grid striedače boli všetky funkcie, ktorá automaticky spustí systém, ak dôjde k výpadku siete. To je nevyhnutné, aby sa objavilo "ostrovnej prevádzke", kedy by systém mohol pokračovať v dodávke elektrického prúdu do siete počas výpadku, čo by mohlo ohroziť pracovníkov opravujúcich sieť.
-
Maximalizácia výkonu : Mnoho moderných on-grid striedačov je vybavených technológiou maximálneho sledovania bodu moci (MPPT), ktorá optimalizuje množstvo elektrickej energie, ktorú systém vytvára tým , Že sa neustále prispôsobuje meniacim sa podmienkam osvetlenia a teploty.
-
Komunikácia a sledovanie : Moderné on-grid striedače často obsahujú komunikačné rozhranie, ktoré umožňuje vzdialené sledovanie a riadenie systému. To môže zahŕňať sledovanie výkonu systému v reálnom čase, diagnostiku porúch a aktualizácií softvéru.
-
Konverzia napätia : Striedače môžu tiež meniť úroveň napätia. Solárne panely obvykle vyrábajúce nízke napätie (napr. 12V alebo 24V), vyššie domácnosti a elektrické siete obvykle používajú napätie (napr. 120V alebo 240V). Striedač teda musí zvýšiť napätie jednosmerného prúdu na vyššiu hodnotu.
Sieťová fotovoltaická elektráreň (On-grid)
Sieťová (On-grid) elektráreň je bez batériového úložiska, prebytky potom dodáva do distribučnej sústavy, prípadne do ohrevu vody (bojler, tepelné čerpadlo, elektroautá)
Tento typ prevádzky FVE pracuje paralelne s distribučnou sústavou a teda vyrábaná energia z FVE ide cez hlavný rozvádzač, kde je v prípade v tej dobe zapnutých spotrebičov spotrebovaná týmito spotrebičmi a prípadný prebytok energie preteká do distribúcie. Tento princíp funguje aj opačným spôsobom. V prípade požiadavky na väčšie množstvo odoberanej energie zapnutými spotrebičmi, než v tej chvíli vyrába solárna elektráreň, je energia dočerpaná z distribučnej sústavy a je tak možné bez obmedzenia používať aj výkonné spotrebiče.
Ideálne riešenie pre priemyselné FVE, kde je hlavná časť energie spotrebovaná cez deň, teda keď svieti slnko a panely generujú elektrinu. Batéria a komplexný systém by bol zbytočne nákladný.
Mohli by Vás zaujímať ďalšie komponenty k FVE: Fotovoltaické panely, Strešné montážne prvky, EV Autonabíjačky a Optimizéry.